Na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków?

Niezależnie od tego, czy jest to balsam z drogerii, czy krem pod oczy z ekskluzywnego spa, pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy spojrzeć podczas kupna takiego produktu jest lista składników. Nie jest to jednak coś, co robimy naturalnie. Wielu ludzi będąc w sklepie, chwyta przypadkowy produkt, nie zastanawiając się nad jego składem. Dotyczy to zarówno żywności, jak i innych towarów. Jak czytanie składów kosmetyków może wpłynąć na nasze życie i jak rozpoznać, które składniki są dla nas dobre, a które nie?

Skład kosmetyku

Każdy produkt do pielęgnacji skóry lub makijażu powinien mieć na opakowaniu pełną listę składników. Jeśli nie znajduje się na tubce bądź słoiku, może znajdować się na przyklejonej do produktu kartce. W większości przypadków jest to widoczne miejsce, które łatwo znaleźć. Po zlokalizowaniu listy powinniśmy sprawdzić skład danego produktu i rozpocząć naukę dotyczącą jego przeznaczenia. Każdy z nas wie czym jest woda lub retinol, co jednak z całą resztą? Nie musimy znać każdego składnika, ale warto wiedzieć, które z nich mogą podrażnić naszą skórę. Niestety wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji lub makijażu zawiera substancje drażniące, więc należy zachować ostrożność i dokładnie czytać etykiety.

Ważna jest również kolejność wymienionych składników

Są one wymienione malejąco, z wyjątkiem tych, których stężenie nie przekracza 1% – można je wymienić w dowolnej kolejności. Zupełnie normalną rzeczą są wielosylabowe, długie słowa, których nie sposób wymówić. Jednak nie jest to powód, by odkładać taki produkt na półkę. To, że coś ma skomplikowaną, mylącą nazwę, nie oznacza, że jest niebezpieczne. Nawet naturalne składniki mogą nas uczulać. Istnieje 26 potencjalnych alergenów, np. geraniol i linalol. Często takie składniki są pogrubione lub zaznaczone kursywą. Niektórzy producenci zamieszczają na opakowaniu informację, że ich produkt jest naturalny. Jednak to nie do końca prawda. Żeby nazwać produkt naturalnym, wystarczy 20% naturalnych składników w jego składzie. Dlatego jeśli zależy nam na organicznych produktach, wybierajmy tylko te sprawdzone.

Czytanie składów kosmetyków na początku może wydawać się trudne. Jednak jako konsumenci, którzy chcą świadomie wybierać najlepsze produkty, powinniśmy przyłożyć się na nauki. Firmy kosmetyczne poświęcają dużo czasu i energii, by tworzyć wokół swoich produktów otoczkę zachęcająca do ich kupna. Kolorowe opakowania, określanie produktów jako naturalne i inne sztuczki, które mają za zadanie przyciągnąć klientów, są na porządku dziennym. Dlatego powinniśmy być ostrożni i wybierać to co dla nas najlepsze.

Redakcja prokosmetyk.pl