Tutaj jesteś

Co sprawia, że mężczyźni bardziej się pocą?

27 października 2023 Uroda mężczyźni

Wszyscy wiedzą, że mężczyźni pocą się bardziej od kobiet, a prowadzone w tej kwestii badania tylko to potwierdzają. Choć to naturalne, nie zawsze przyjemne dla samych panów, którzy częściej od pań zmagają się z nadpotliwością. Co jest tego powodem? Oczywiście odpowiadają za to różne zmiany w anatomii w zależności od płci. Panowie, którzy mocno się pocą, powinni wybierać odpowiednie kosmetyki, a także i ubrania, by ograniczać potliwość skóry.

Czy mężczyźni mają więcej gruczołów potowych?

Wiele źródeł podaje, że mężczyźni mają więcej gruczołów potowych, co bezpośrednio przekłada się na większą potliwość. Nie jest to jednak takie proste. Niektóre badania wskazują, że pomimo większej ilości gruczołów u mężczyzn, to u kobiet więcej z nich pozostaje faktycznie aktywnych. Sama ilość gruczołów potowych jest w dużej mierze kwestią genetyczną i indywidualną.

Warto wiedzieć, że gruczoły potowe u panów wytwarzają znacznie więcej potu niż w przypadku pań. Często są to ponad dwukrotnie większe ilości! Co za to odpowiada, skoro niekoniecznie jest to kwestia związana ściśle z samą ilością gruczołów? Uważa się, że przede wszystkim dwa czynniki:

  • większy procent tkanki mięśniowej względem budowy całego organizmu przekładający się na jego wyższą temperaturę podczas wysiłku;
  • różnice w gospodarce hormonalnej – męskie hormony płciowe wzmagają pocenie się znacznie bardziej niż damskie.

Jak o siebie dbać, zmagając się z nadpotliwością?

Panowie, którzy obserwują u siebie nadmierną potliwość, powinni odpowiednio zadbać o higienę i pamiętać przede wszystkim o dwóch ważnych kwestiach: doborze odpowiednich kosmetyków oraz odzieży.

W przypadku kosmetyków ważny jest dobry antyperspirant męski w sprayu lub sztyfcie, który miejscowo, czyli przede wszystkim pod pachami, ograniczy pocenie i zapobiegnie nieprzyjemnym zapachom. Przy wyborze warto pamiętać, że antyperspirant to nie to samo co dezodorant. Podczas gdy antyperspirant aktywnie hamuje pocenie się skóry, a często również rozwój obecnych na niej bakterii, dezodorant ma za zadanie maskować nieprzyjemną woń potu. Przy nadmiernym poceniu lepszym wyborem jest więc antyperspirant, który zmyje się ze skóry podczas codziennego prysznica.

Niewłaściwie dobrane ubrania mogą wzmagać potliwość. Mowa przede wszystkim o ubraniach szytych z materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza, przez co nie pozwalają skórze oddychać. Dla osób zmagających się z nadmierną potliwością poleca się lekkie tkaniny naturalne, w tym przede wszystkim bawełnę, a na chłodne miesiące roku – ubrania termoaktywne, które z jednej strony zatrzymują ciepło, z drugiej dopuszczają powietrze do skóry.

Kiedy warto skonsultować nadpotliwość z lekarzem?

Chociaż mężczyźni faktycznie pocą się bardziej od kobiet, a duże ilości potu mogą mieć swoje uzasadnienie w wysiłku czy działaniu hormonów, kiedy nadmierna potliwość staje się uciążliwa, warto skonsultować się z dermatologiem. W przypadku drobnych problemów z nadaktywnością gruczołów potowych pomoże on dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, które wyregulują ich pracę. Poważniejsze schorzenia mogą wymagać wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Kiedy nadmierna potliwość staje się problemem zdrowotnym? Za niepokojące uznaje się wzmożone pocenie nawet przy braku aktywności fizycznej objawiające się przez mokre plamy na ubraniach i ciągłe uczucie wilgoci na skórze. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów warto omówić je z lekarzem, który odniesie się do ich indywidualnie.

Materiał zewnętrzny

Jakie kolczyki najlepiej pasują do krótkich włosów?

Redakcja prokosmetyk.pl

Nasi redaktorzy na Prokosmetyk.pl to pasjonaci pielęgnacji, którzy z oddaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma głęboką wiedzę na temat pielęgnacji twarzy, dłoni i ciała oraz bogate doświadczenie w dziedzinie kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko są ciekawe, ale także praktyczne i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Jesteśmy tu, aby dostarczać czytelnikom wartościowe porady dotyczące odpowiedniej pielęgnacji, recenzje produktów kosmetycznych oraz inspirujące artykuły na temat zdrowia i urody.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?