Kwasy na skórę – co warto o nich wiedzieć

Dbanie o urodę jest niezwykle ważne, a skóra wymaga pielęgnacji dokładnej i regularnej. Poza rozmaitego rodzaju kremami, serum i peelingami, warto jest rozważyć także stosowanie środków, jakimi są kwasy na skórę.

W gabinetach kosmetycznych

Kwasy na skórę są standardowo stosowane w wielu gabinetach kosmetycznych, jednak równie dobrze zabiegi z ich użyciem można przeprowadzić w domu. Stanowią one jeden z najlepszych sposobów na złuszczenie naskórka i pobudzenie naturalnych mechanizmów regeneracyjnych skóry. Stosuje się je po to, by ją wygładzić i przywrócić jej naturalny koloryt, jednak są one także niezwykle użyteczne w przypadku zaskórników, trądziku, a także uporczywych rozstępów i drobnych blizn.

Kwasy na skórę stosować mogą osoby w każdym wieku i w każdym przypadku efekty są niezwykle zadowalające. Każdy z nich rozluźnia wiązania pomiędzy komórkami skóry i złuszcza ją, jednak istnieją różne kwasy, których używa się w zależności od upragnionego efektu.

Najsilniejszymi kwasami są kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), ich najpopularniejszymi przedstawicielami są między innymi kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, czy jabłkowy. Są one często używane do rozprawiania się z bliznami i rozstępami, gdyż nie tylko złuszczają one naskórek, ale także drażnią skórę, wywołując mikrouszkodzenia, wskutek których ta zaczyna się regenerować. Kwasów AHA używa się do cery tłustej i mieszanej, gdyż nie radzą sobie one z przenikaniem przez sebum.

Popularne kwasy

Kwas salicylowy jest kwasem beta-karboksylowym (BHA). Doskonale nadaje się on do cery tłustej i trądzikowej, usuwa zaskórniki, zmiękcza skórę, usuwa zanieczyszczenia z porów. Jest szeroko wykorzystywany w rozmaitych preparatach do mycia twarzy, ale także dostępny jest w rozmaitych stężeniach do samodzielnego sporządzania na jego bazie różnych specyfików i nakładania go na skórę.

Glukonolakton i kwas laktobionowy należą z kolei do kwasów poli-hydroksylowych (PHA). Wykazują one łagodne działanie, stąd nadają się idealnie dla skóry bardzo wrażliwej i naczyniowej, będąc dobrze tolerowanymi przez osoby, które nie mogą lub nie chcą używać wcześniej wymienionych kwasów na skórę.

Kwasy nakładane na skórę stymulują produkcję kolagenu, przywracając jej młody wygląd, a kwas migdałowy, jako jedyny ze wszystkich wymienionych, dodatkowo posiada działanie silnie odkażające i antybakteryjne, co sprawia, że jest on idealny dla osób, które posiadają cerę trądzikową i tłustą, walcząc jednocześnie z niedoskonałościami cery powstałymi na tle zapalnym. Skutecznie likwiduje on wypryski i inne brzydkie zmiany.

Kwasy warto stosować, kupując kosmetyki je zawierające lub kupując je w formie rozcieńczonej, jednak wcześniej trzeba upewnić się, jakie stężenie danego kwasu będzie optymalne i bezpieczne.

Redakcja prokosmetyk.pl