Odżywki do włosów – jakie pasują do Twoich włosów?

Na rynku kosmetyczny jest tak wielki wybór kosmetyków do włosów, że przeciętny konsument może zupełnie zgubić się przy wybieraniu odpowiedniego szamponu czy odżywki do włosów. A wybór tych kosmetyków jest niezwykle ważny. Nasze włosy odwdzięczą się nam albo błyszczącym, zdrowym wyglądem, albo matowym sianem, którego nie da się w żaden sposób ułożyć.

Określenie typu włosa

Przy wyborze odżywki do włosów należy najpierw określić, jaki typ włosa mamy. Jeśli są one kręcone zdefiniujmy, jaki jest to typ skrętu (od falistych po korkociągi). Zarówno przy kręconych jak i przy prostych włosach musimy wiedzieć czy mamy do czynienia z włosem przesuszonym, czy skóra głowy jest skłonna do łojotoku czy alergii. Dopiero odpowiednie poznanie naszego rodzaju włosów doprowadzi nas do zakupu odpowiednich odżywek do włosów. Piszemy odżywek w liczbie mnogiej, ponieważ włosy potrzebują różnych składników, a ich pielęgnacja nie kończy się na wklepywaniu co jakiś czas jednego produktu.

Włos zbudowany jest głównie z keratyny i wody. Zarówno szampon, jak i odżywka powinny naprawiać mikrozniszczenia struktury włosa i odpowiednio go nawilżać. Odbudowę uzyskujemy dzięki poddawaniu włosów terapią odżywczą za pomocą trzech składników: emolientów, humektantów i protein.

Brzmi skomplikowanie?

Jeśli Twoje włosy są oklapnięte, matowe i bez życia zapewne potrzebują odpowiedniej dawki protein. Sięgnij wtedy po odżywki do włosów z proteinami typu: keratyna, kolagen, białko soi, białko pszenicy, proteiny mleka, jedwab. Należy pamiętać, że proteiny najlepiej odbudowują strukturę włosa, ale nie można używać ich za często i za dużo bo mocno włosy obciążają.

Humektanty to składniki pomagające włos nawilżyć i utrzymać tę wilgoć przez dłuży czas, tak by włosy były odżywione i lśniące. Humektantów najbardziej potrzebują włosy suche: te z natury skłonne do wysuszania jak włosy kręcone, i te przesuszone farbowaniem czy nadmierną ekspozycją na słońce. Miód, aloes, mocznik, panthenol, lecytyna, gliceryna – jeśli odżywki do włosów mają je w składzie na jednym z pierwszych miejsc, to znak że to odżywka z humektantami.

Emolientami nazywamy pewne tłuszcze i oleje. Potrzebne są włosom, które się puszą i nad którymi trudno zapanować. Dobre są również do wcierania tylko w same końcówki, dla ich zabezpieczenia. Masło shea, jojoba, olejek arganowy, oliwa z oliwek to właśnie przykłady emolientów. Musisz nauczyć się ich używać, nakładając tego typu odżywki na przykład jako kilkugodzinną kurację przed myciem włosów.

Najlepiej nie łączyć emolientów, protein i humektantów w odżywkach typu 3 w 1. Należy obserwować swoje włosy, mieć pod ręką 3 różne odżywki do włosów i wybierać tę, której włosy w danym momencie najbardziej potrzebują. Powodzenia w pielęgnacji Twoich włosów- jeśli je poznasz, na pewno odwdzięczą się błyskiem i sprężystością. Trzeba tylko cierpliwości i uważności.

Redakcja prokosmetyk.pl