Kobieta a jej zmiany po ciąży

Ciąża to stan błogosławiony, jednak w ciele kobiety przynosi wiele zmian. Wiele z nas je zamiast dla dwojga za dwoje, a potem naprawa utraconej sylwetki jest bardzo ciężka. . Dziecko, łożysko, płyny ustrojowe sprawiają, iż po ciąży ubywa z sześć kilogramów. Jeśli jednak kobieta w ciąży przytyła ponad 20 reszta kilogramów po porodzie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Czy można od razu po porodzie „wziąść się” za siebie?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na pewno pomożesz sobie zaczynając już od ciąży. Jeśli ograniczysz słodycze oraz będziesz przed i po używać racjonalnych produktów:
1. chude ryby
2. nabiał z niską zawartością tłuszczu
3. pełnoziarniste pieczywo
4. owoce
5. Warzywa
Sześć tygodni po porodzie mamy czas połogu. Nasza macica obkurcza się, z dróg rodnych wydziela się jeszcze krwarwa wydzielina. W czasie porodu kobietom zostaje nacięte krocze. Szwy tam są często rozpuszczalne, ale mogą nam pęknąć przy zbyt intensywnych ruchach. Ćwiczenia trzeba sobie zatem odpuścić.

Mniej sił

Inną sprawą jest to, że maleństwo odbiera nam sił, gdyż niektóre pociechy sprawiają, że nasze noce są nieprzespane. Karmiąca mama musi też w miarę rozsądnie się odżywiać, gdyż dziecko potrzebuje pokarmu, bogatego w witaminy. Wodę powinna pić nisko zmineralizowaną, bogatą w wapń, magnez, a z niską zawartością sodu. Woda wspomoże też naszą laktację, a z brakiem mleka boryka się niejedna mama.
Świetną opcją na nasz nadmiar kilogramów będą spacery z naszym maleństwem. Tego nikt nam nie zabroni! A oprócz tego możemy wspomóc się balsami ujędrniającymi oraz cieszyć się kobiecością w inny sposób. Choćby malując pazurki. powodzenia.

Zobacz więcej na mor4kids.pl

Redakcja prokosmetyk.pl