Domowa pielęgnacja twarzy – jak w domowym zaciszu przywrócić skórze naturalny i zdrowy wygląd?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy jet konieczna, aby zachować na dłużej młody wygląd skóry lub odmłodzić skórę dojrzałą. Wiele osób odwiedza w tym celu profesjonalne gabinety kosmetyczne, jednak istnieje wiele sposobów domowej pielęgnacji skóry, które przynoszą wspaniały efekt, pod warunkiem codziennego ich powtarzania.

Peeling mechaniczny

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które można wykonać w domu, jest peeling mechaniczny. Oczyszcza on twarz z martwego naskórka, odsłaniając nową i znacznie bardziej zdrowo wyglądającą jego warstwę. Do tego ułatwia on przenikanie wgłąb skóry różnych kosmetyków i likwiduje on rozmaite przebarwienia.

Liczne peelingi do twarzy można kupić w drogeriach i sklepach wielobranżowych, ale często do zadania, jakim jest domowa pielęgnacja twarzy, najlepsze są peelingi własnoręcznie robione, w tym peeling kawowy, który przyrządza się, mieszając fusy po kawie z drobną ilością wody i zdrowego oleju – na przykład kokosowego, z oliwy z oliwek, a także zwykłego oleju słonecznikowego.

Niezwykle korzystny dla skóry jest też peeling chemiczny, który przeprowadza się jednymi z wielu kwasów dostępnych na rynku. Zawiera je też wiele kosmetyków, w tym żeli myjących do twarzy, które złuszczają skórę. Wiele z nich dodatkowo zawiera olejki eteryczne czy węgiel aktywny, co wspomaga kwasy w domowej pielęgnacji twarzy.

Kwasy do twarzy dzielimy na alfa-hydroksylowe, beta-hydroksylowe i poli-hydroksylowe. Dwoma najpopularniejszymi kwasami wykorzystywanymi w pielęgnacji są kwas salicylowy i kwas migdałowy. Oba te kwasy rozluźniają wiązania pomiędzy komórkami naskórka i złuszczają go, a do tego stymulują też wydzielanie kolagenu, którego odpowiednia ilość jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowej i sprężystej skóry. Dodatkowo kwasy te doskonale oczyszczają pory i walczą z trądzikiem. Kwas migdałowy do tego posiada również silne właściwości antybakteryjne i odkażające, dlatego często używa się go w walce z niedoskonałościami cery, których przyczyną są bakteryjne stany zapalne.

Peeling chemiczny

Chemiczny peeling można jednak przygotować w domu, przemywając twarz roztworem z octem jabłkowym, który działa tak samo, jak dwa wspomniane powyżej kwasy.

Domowa pielęgnacja twarzy powinna wykorzystywać też olejki eteryczne, z których każdy ma ściśle określone właściwości. Można dodawać je do kremów i maseczek. Osoby z rozszerzonymi porami powinny zainteresować się olejkiem cedrowym, którego działanie jest niemal natychmiastowe. Olejek herbaciany i cytrynowy skutecznie walczą z trądzikiem, podobnie jak olejek pichtowy. Najlepszy dla skóry jest olejek różany, którego cena jest jednak bardzo wysoka ze względu na skomplikowany proces produkcji.

Domowa pielęgnacja twarzy przeprowadzana według powyższych zaleceń zapewni jej zdrowy wygląd na długi czas, pod warunkiem, że przeprowadza się ją codziennie.

Redakcja prokosmetyk.pl